Na co zwracać uwagę przy wyborze frezarki do glazury?
O precyzji i szybkości wykonywanych prac często decydują narzędzia, które wykorzystujemy w codziennej pracy. W przypadku glazurników są to frezarki do glazury, czyli urządzenia używane przy obróbce płytek ceramicznych. Dzięki nim możliwe jest przecinanie oraz wycinanie płytek w kształty potrzebne do wykończenia przestrzeni w łazience lub kuchni. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów frezarek, które różnią się parametrami. Podpowiadamy jak wybrać idealną frezarkę.
Ważne parametry frezarek do glazury
Każdy sprzęt ma określone parametry, które pozwalają oszacować czas pracy na maszynie oraz precyzję wykonania poszczególnych czynności. W przypadku frezarek do glazury ważna jest moc, prędkość obrotu i długość skoku, jakość zastosowanych łożysk, solidna i wytrzymała konstrukcja. Im większa moc urządzenia, tym większe możliwości pracy, zwłaszcza w grubszych materiałach grubszych. Nie bez znaczenia na płynne i skuteczne frezowanie ma konstrukcja urządzenia. Wpływa ona na komfort działania i bezpieczeństwo operatora oraz zapewnia stabilność podczas frezowania. Dzięki temu wykonywanie czynności jest powtarzalne, a operator ma pewność, że podejmowane działania zakończą się takim samym efektem.
Umiejscowienie wrzeciona
Frezarki do glazury różnią się umiejscowieniem wrzecion, które mogą znajdować się w trzech pozycjach, co wpływa na miejsce ich wykorzystywania. W urządzeniach górnowrzecionowych wrzeciono znajduje się nad stołem, przez co nadaje się do użytku domowego. Frezarka jest na tyle mało wydajna, że można ją wykorzystywać głównie w mniejszych firmach, które realizują zlecenia w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. We frezarkach dolnowrzecionowych wrzeciono zamontowane jest pod stołem, co może być niebezpieczne dla niedoświadczonych operatorów. Najbardziej uniwersalne są frezarki równowrzecionowe, w których wrzeciono umieszczone jest w tej samej linii, co blat stołu. To sprawia, że obsługa frezarki jest prostsza, szybsza i bardziej uniwersalna.