Montaż okładziny podłogowej krok po kroku
Okładziny podłogowe z różnego rodzaju i wielkości płytek są bardzo popularne. Stosuje się je często w kuchniach, łazienkach i na korytarzach, ale dzięki szerokiej palecie kolorów oraz wzorów znakomicie sprawdzają się również w salonach, pokojach jadalnych, a nawet sypialniach. Płytki na podłogę mogą być wykonane z materiałów ceramicznych, gresu, terakoty albo różnego rodzaju kamienia naturalnego. W sklepach znajdziemy wiele dostępnych produktów, ale gdy już wybierzemy najbardziej nam pasujące, to bardzo ważne staje się ich odpowiednie ułożenie, aby długo trzymały się na naszej podłodze i nie ulegały uszkodzeniom.
Etapy układania podłogi z płytek
Pierwszym etapem w montażu podłogi z płytek jest oczywiście kupienie odpowiedniego rodzaju okładziny na podłogę. Przed zakupem bardzo ważne jest sprawdzenie parametrów technicznych płytek i dobranie odpowiednio grubych oraz wytrzymałych adekwatnie do tego, jakim obciążeniom będą one poddawane na co dzień. Gdy już mamy wybraną przez nas okładzinę i odpowiedni klej, możemy przechodzić do etapów właściwych, wśród których najważniejsze to:
- Przygotowanie podłoża, bo to przede wszystkim od niego zależy, czy nowa podłoga będzie wystarczająco trwała. Podczas prac wstępnych ważne jest oczyszczenie go z pyłów i plam, a w razie potrzeby również wyrównanie za pomocą wylewki. Najlepszym wyborem jest układanie nowej okładziny bezpośrednio na betonie, jednak czasem w czasie remontów decydujemy się ułożyć nowe płytki podłogowe na warstwie starych. To dość ryzykowny wybór, bo wtedy nie możemy być pewni co do dobrej jakości starego podłoża, a dodatkowo nowa okładzina zostanie ułożona trochę wyżej, co spowoduje różnicę poziomów między pomieszczeniami.
- Zagruntowanie podłoża, a jeśli pomieszczenie będzie narażone na wysoką wilgotność, to przyda się także dodatkowa izolacja w płynie lub folii.
- Nałożenie warstwy kleju i przytwierdzanie do niego płytek podłogowych. Ważny jest wybór samego kleju, który powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, płytek, a także obciążenia, jakiemu będzie poddawana gotowa podłoga.
- Fugowanie, które możemy rozpocząć dopiero po tym, gdy klej odpowiednio zwiąże się z płytkami. Fugę nanosimy najpierw na całe płytki, a następnie gdy zacznie wysychać, ściągamy jej nadmiar. Gotową fugę warto zabezpieczyć preparatem impregnacyjnym, co zwiększy jej trwałość i polepszy wygląd.