Jakie narzędzia są niezbędne w pracy glazurnika?
Glazurnik, zwany także płytkarzem lub kafelkarzem, zajmuje się pracami związanymi z układaniem płytek ceramicznych na ścianach oraz podłogach. Wykonywane przez niego czynności obejmują wyrównanie i przygotowanie podłoża, a następnie nałożenie odpowiednich materiałów spajających, które umożliwią utrzymanie się glazury w danym miejscu.
Narzędzia potrzebne glazurnikowi
Glazurnik oprócz kafelków może również zajmować się układaniem terakoty, gresu, płytek drewnianych albo wykonanych z tworzyw sztucznych. Oprócz umiejętności i doświadczenia w jego pracy potrzebne są pewne narzędzia, które pomagają w szybkim i precyzyjnym układaniu płytek. Warto wśród nich wymienić przede wszystkim:
- Poziomicę, miarki i laserowe mierniki, które przydadzą się na początku prac, aby sprawdzić wyrównanie podłoża i obliczyć ilość potrzebnych płytek, a także później, żeby kontrolować ich odpowiednie układanie.
- Ręczną przecinarkę do płytek, która umożliwia dokładne i szybkie przycinanie glazury do pożądanego kształtu i wielkości, co jest niezbędne każdego dnia podczas pracy glazurnika.
- Elektryczną przecinarkę do płytek, wprawdzie trochę większą od przecinarki ręcznej, ale pozwalającą na łatwiejsze docinanie płytek, co jest szczególnie ważne przy wykonywaniu większych prac glazurniczych. Elektryczne przecinarki bez trudu poradzą sobie z cięciem prostym i fazowaniem takich materiałów jak ceramika, gres czy nawet kamień naturalny.
- Elektryczną mieszarkę do zaprawy, pozwalającą na dokładne wymieszanie kleju, cementu czy innego rodzaju podłoża, co zapewnia później bardzo dobre przyleganie już ułożonych płytek.
- Gumowy młotek, dzięki któremu możliwe jest bardzo delikatne dociskanie płytek do zaprawy, aby pomiędzy nimi nie pozostała pusta warstwa uniemożliwiająca ich odpowiednie utrzymywanie się.
- Gumowe lub plastikowe pojemniki służące do przygotowywania, mieszania i transportowania gotowej zaprawy. Ich główne zalety to przede wszystkim niewielki ciężar i bardzo dobra trwałość.
- Rozmaite rodzaje pac, czyli narzędzi do nakładania zaprawy na podłoże, a następnie równomiernego jej rozsmarowywania, aby płytki dobrze do niej przylegały. Pace o mniejszym ciężarze służą również do fugowania już ułożonych płytek.
- I na koniec krzyżyki, które wprawdzie wydają się jedynie drobiazgiem, ale spełniają bardzo istotną funkcję, ponieważ dzięki ich użyciu możliwe jest rozłożenie płytek w idealny sposób zapewniający równe odległości między nimi.