Jak układać glazurę w łazience?
Płytki ceramiczne dzięki swoim zaletom, w tym przede wszystkim trwałości, odporności na wysoką wilgotność, estetycznemu wyglądowi i łatwości w czyszczeniu, są od wielu lat używane w łazienkach oraz toaletach. Również obecnie nie tracą swojej popularności – dlatego że można je układać zarówno na ścianach, jak i na podłodze, a w sklepach znajdziemy bardzo wiele dostępnych wzorów oraz rozmiarów, które pozwolą nam urzeczywistnić nawet najbardziej oryginalną wizję aranżacyjną.
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Zanim zaczniemy układać w naszej łazience glazurę, bardzo istotną rolę odgrywa przygotowanie podłoża:
- Przede wszystkim wszystkie powierzchnie, zarówno ściany, jak i podłoga, muszą zostać wyrównane, tak abyśmy równo przyklejali płytki i nie tworzyły się pod nimi puste miejsca, które mogłyby powodować pęknięcia.
- Większe nierówności niwelujemy zaprawą, a do mniejszych wystarczy masa naprawczo-wyrównująca.
- Podłoże musimy oczyścić z kurzu, pyłu i tłuszczu, a także wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby osłabiać jego przyczepność. Dopiero tak przygotowane jest gotowe, abyśmy mogli zacząć na nim układać glazurę.
Układanie płytek ceramicznych
Dopiero po przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do właściwych prac związanych z układaniem glazury w łazience. Najpierw najlepiej określić za pomocą poziomicy i sznurka pion oraz poziom, a następnie zaznaczyć linię, która pozwoli nam układać płytki w odpowiedni sposób i docinać ich fragmenty, jeśli będzie to niezbędne.
Następnie na powierzchnię, którą się zajmujemy, kładziemy klej (około 1 metra kwadratowego, aby nie zaczął zasychać) i przejeżdżamy po nim ząbkowaną szpachelką, co zwiększa przyczepność powierzchni. Dopiero teraz do kleju możemy przymocowywać kolejne płytki, pamiętając o zachowaniu między nimi miejsca na spoinę. Aby ta szczelina za każdym razem była taka sama, umieszczamy między płytkami krzyżyki o wybranej wielkości.
W miarę układania kolejnych płytek usuwamy również nadmiar kleju, który zostaje na ich powierzchni, ponieważ po jego zaschnięciu stanie się to dużo trudniejsze. Poza tym sprawdzamy, czy płytki ułożone są równo i jeśli jakieś odstają, to stukamy w nie lekko gumowym młotkiem lub innym narzędziem specjalnie do tego przeznaczonym.
Po pewnym czasie, gdy klej zaschnie i zdejmiemy krzyżyki wyznaczające szczeliny, możemy nałożyć fugę w wybranym kolorze, tak aby równomiernie wypełniła wszystkie szczeliny. Następnie przy użyciu wilgotnej gąbki lub szmatki wycieramy jej nadmiar. Na koniec wszędzie tam gdzie glazura łączy się z wanną, brodzikiem czy zlewem, zalecane jest położenie silikonu zamiast fugi. Jest on trwalszy i pozwoli na łatwiejsze zachowanie w tych miejscach czystości.