Jak ciąć płytki na sucho?
Podczas planowania aranżacji pomieszczenia z wykorzystaniem płytek ceramicznych na ścianach lub na podłodze, warto wybrać taki ich rozmiar, aby jak najlepiej dopasować je do danej powierzchni. Mimo to właściwie zawsze podczas układania płytek niektóre z nich będą wymagały docinania, aby dopasować je jak najdokładniej w danym miejscu i wypełnić nimi całą dostępną przestrzeń. Docinanie glazury i terakoty to dość pracochłonna czynność wymagająca cierpliwości i dokładności, aby nie zniszczyć płytki i przyciąć ją w zaplanowany sposób bez nierówności. Jedną z metod precyzyjnego docinania płytek jest robienie tego na sucho. Warto dowiedzieć się więcej, na czym polega ten sposób.
Cięcie płytek ceramicznych bez użycia wody – dobór tarczy
Aby precyzyjnie przyciąć płytki ceramiczne, niezbędne staje się użycie przecinarki lub piły. W obu tych urządzeniach najważniejszy jest dobór właściwej tarczy tnącej, która będzie najbardziej dostosowana do pracy w określonych warunkach. Najlepsze parametry mają tarcze o ostrzu wykonanym z ziaren diamentowych, ponieważ cechują się wysoką wytrzymałością na obciążenia i zapewniają bardzo dobrą jakość cięcia. Jednak zależnie od tego, czy chcemy przecinać najtwardszy gres, czy cieńsze płytki ścienne, powinniśmy dobrać tarczę tnącą o innych parametrach, w tym przede wszystkim o innej twardości.
Wybór rodzaju tarczy zależy również od tego, czy nasze urządzenie tnie na sucho, czy na mokro. Do cięcia płytek na sucho używa się się maszyn dolnowrzecionowych bez mechanizmu chłodzącego. W takim wypadku najlepsze będą tarcze o mocniejszej budowie i wyróżniające się odpornością na wysokie temperatury powstające podczas pracy.
W jaki sposób ciąć płytki na sucho
Cięcie płytek na sucho wykonuje się najczęściej za pomocą przecinarki (gilotyny) albo piły z tarczą diamentową. Czasem jest do tego używany również nóż szklarski albo rysik, ale to metoda mniej wydajna i bardziej zawodna. Jeśli używamy gilotyny, to najpierw na płytce precyzyjnie rysujemy linię cięcia, a następnie układamy płytkę wewnątrz urządzenia i za pomocą kółka tnącego wykonujemy płytkie nacięcie, później dociskamy stopkę przecinarki i przełamujemy płytkę w zaplanowanym miejscu.
Jeśli natomiast posługujemy się piłą mechaniczną, to zależnie od modelu – z tarczą nieruchomą lub ruchomą, podczas cięcia albo sterujemy płytką, albo tarczą, aby wykonać precyzyjnie zaznaczone wcześniej cięcie. Ta metoda jest najbardziej wydajna i precyzyjna, ponieważ piła zapewnia wyrównanie krawędzi cięcia, a nawet wykonanie kilku różnych cięć na jednej płytce. Dlatego szczególnie warto ją wykorzystywać wszędzie tam, gdzie płytek do obróbki będzie bardzo dużo.